HABERLER

GİZLİ DÜNYA – ARKA KAPAK

Kronik Kitap’ın “Gizli Teşkilatlar” dizisinin dokuzuncu kitabı, Christopher Andrew’ün Gizli Dünya – Dünya İstihbarat Tarihi başlıklı hacimli çalışması kısa süre önce okuyucularla buluştu. İstihbarat çalışmalarının dünyadaki en önemli isimlerinden Andrew, Cambridge Üniversitesinde tarih profesörü olmasının yanı sıra İngiliz istihbarat teşkilatlarından MI5’in de “resmi tarihçisi” unvanına sahip.

Haberler · 22.05.22

ESKİ TÜRKLERDE GÜNDELİK HAYAT – YENİ ŞAFAK

Eski Türk yazıtları üzerinde çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Erhan Aydın, Kronik Kitap tarafından yayımlanan Eski Türklerde Gündelik Hayat adlı kitabında Türklerin bilinen ilk metinlerindeki gündelik hayata dair izlere dikkat çekiyor. Bu çalışmayı önemli kılan da Çin, Bizans ve Müslüman dünyasının anlattıklarından değil; doğrudan Türklerin kendi elinden çıkan birincil kaynaklardan elde ederek hazırlanması.

Haberler · 16.05.22

EZBERE YAŞAYANLAR – YENİ ŞAFAK

Tarihçi Emrah Safa Gürkan, son çıkan kitabı Ezbere Yaşayanlar’da geçmişten gelen alışkanlıklarımızın değişim haritasını çıkardı. Düşündüğümüz kadar değişmediğimizi ortaya koyan kitapta “Farklı olana neden tahammül edemeyiz? Niçin dedikodu yaparız?” gibi soruların cevapları da var. Akademisyenlerin anlaşılmayan diline de eleştiri getiren Gürkan, “Akademisyenin öğretme fonksiyonu var, yüksek sanat yapmıyoruz ki biz” dedi.

Haberler · 26.02.22