ORTA ÇAĞ ŞÖVALYELERİ KİTABIN KAPAK GÖRSELİNİ İNDİR

CHRISTOPHER GRAVETT

ORTA ÇAĞ ŞÖVALYELERİ

PARLAK ZIRHLARIYLA EFSANELEŞEN ORTAÇAĞ ŞÖVALYELERİ…

Savaş meydanlarının vazgeçilmezleri, saygın askerleri ve özel birlikleri şövalyeler… Günümüzde efsaneleşmelerinin nedeni gösterdikleri başarılar, asaletleri, zırhları ve ihtişamları olsa da gerçek bundan biraz daha farklı ve karmaşık.

Savaş meydanlarında kendilerine yer bulmaya başlamaları çok daha önce olduysa da parlak zırhlı centilmen şövalye imajı 12. yüzyılda benimsenmeye başladı. Böylelikle daha önce yalnızca “ata binen” anlamında kullanılan ifade, artık kahraman, kadınlara saygılı, kilise ve zayıfları koruyan anlamını da kazanmış oldu. Değişen şartları, eğitimleri ve kurallarıyla şövalyeliğin en ince detaylarını ustalıkla anlatan Gravett, cesaret, sadakat ve becerilerini ideallerine adamış bu ikonik figürlere can veriyor.

Ortaçağ Şövalyeleri, sade bir tarih anlatısından uzak, yalın, betimleyici ve görsellerle desteklenen anlatımıyla cüretkâr ve asaletle dolu bir devrin kapılarını aralıyor. Göz alıcı zırhları, uzun kılıçları, gürzleri, kalkanları ve zırhlı atlarıyla şövalyeleri yanı başınızda hissedecek ve hatta turnuvalarda boy gösteren kahramanları selamlayacaksınız. Çelik şangırtıları ve dörtnala düşman üzerine atlayan savaş atlarının nal sesleri birbirine karışırken siz de bu atmosferi ciğerlerinize çekecek ve şövalyelerin yaşamlarına birinci elden tanık olacaksınız.