KISA AVUSTURYA TARİHİ KİTABIN KAPAK GÖRSELİNİ İNDİR

STEVEN BELLER

KISA AVUSTURYA TARİHİ

AVRUPA’NIN KALBİNE YOLCULUK

Kronik Kitap Ülkeler Tarihi Dizisi; Japonya, Çin ve Fransa’nın ardından Avusturya ile devam ediyor.

“… Steven Beller’ın Avusturya’nın izini İsviçre’deki belli belirsiz köklerinden başlayıp günümüze kadar sürmesi ve bunu da bu kadar kısa bir sayfada dolu dolu anlatması takdire şayan.” – Jutta A. Helm, Batı Illinois Üniversitesi

****

Habsburgların kalbi, klasik müziğin merkezi, Avusturya…

Nefes kesici Alp manzaralarından Viyana’nın imparatorluk ihtişamına kadar Avusturya, Avrupa tarihinin gidişatını şekillendirmede çok önemli bir rol oynadı. Tarih okyanusunda pek çok merhaleden geçerek sert dalgalarla şekillendi ve bu esnada tüm dünyayı da etkilemeyi başardı.

Habsburg İmparatorluğu’nun doğuşunu, Barok döneminin ihtişamını, iki dünya savaşının çalkantılarını ve Avusturya’nın modern bir Avrupa ülkesi olarak ortaya çıkışını titizlikle inceleyen Beller, yaptığı derinlemesine araştırmaları ve canlı hikâye anlatımıyla Avusturya ve dünya üzerinde silinmez bir iz bırakan karakterlere, olaylara ve kültürel dönüm noktalarına hayat veriyor.

Maria Theresa, Mozart ve Freud gibi ünlü Avusturyalı figürlerin dünyasına girerken, Avusturya’nın kimliğini tanımlayan siyasi çalkantıları, kültürel başarıları ve karmaşık ilişkileri de keşfedeceğiniz bu eserde Beller, dünya sahnesinde ağırlığını hissettiren bir ulusun canlı bir portresini çiziyor.

Steven Beller’ın bin yılı aşan süreyi kapsayan anlatısı, Avusturya’nın geçmişindeki karmaşık konuları ustalıkla bir araya getiriyor. Habsburg hanedanının yükselişinden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun ihtişamına ve modern çağın zorluklarına kadar uzanan bu kısa tarih, Avrupa tarihinin şekillenmesinde önemli bir rol oynamış bu ulusa dair geniş ve kapsamlı bir anlatı sunuyor.

Kısa Avusturya Tarihi, Avrupa ve Avusturya’nın tarihi ve kültürünün karmaşık dokusunu anlamak isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir başvuru kitabı. Steven Beller’ın uzmanlığı ve becerisi, bu kitabı paha biçilmez bir kaynak ve Avusturya’nın zengin mirasını keşfetmek için bir define haritası haline getiriyor.