ÇELİK KANATLAR KIBRIS ÜZERİNDE KİTABIN KAPAK GÖRSELİNİ İNDİR

LEVENT BAŞARA & SERHAT GÜVENÇ

ÇELİK KANATLAR KIBRIS ÜZERİNDE

Son Tanıkların Anlatımlarıyla Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Hava Cephesi

ÇELİK KANATLAR KIBRIS ÜZERİNDE

Son Tanıkların Anlatımlarıyla Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Hava Cephesi

(Temmuz – Ağustos 1974)

Çelik Kanatlar Kıbrıs Üzerinde, Türk havacılık tarihi araştırmacıları Levent Başara ve Serhat Güvenç’in av-bombardıman filolarında görev almış 30’un üzerinde Kıbrıs gazisiyle yaptıkları görüşmelerden oluşuyor. Serinin ilk çalışması olan Kıbrıs İçin Havalandılar “G-Günü” kitabında, harekâtın ilk günündeki hava indirme, uçarbirlik ve foto-keşif faaliyetleri anlatılmıştı. Bu kitapta ise Kıbrıs Barış Harekâtı’nın kazanılmasında en kritik rollerden birini oynayan av-bombardıman filolarının gerçekleştirdiği hava taarruzları ele alınıyor.

Kitabın odak noktasını, yakın hava desteği görevlerini icra eden pilotlar, bombardıman uçuşlarında en çok kullanılan F-100 Super Sabre uçağı ve harekâtta sarf edilen mühimmat oluşturuyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin harekâttaki uçak kayıpları ve kayıpların nedenleri ilk kez ayrıntılı olarak inceleniyor. Rum mevzilerinin nasıl bombalandığı, kara birliklerinin bombardıman uçakları sayesinde nasıl kolayca ilerlediği, çıkarma plajına desteğe gelen Rum araç konvoylarının havadan nasıl tespit edilip imha edildiği, havadaki uçaklarla yerde ilerleyen birliklerin nasıl anlaştığı, bu haberleşmeyi sağlayan İleri Hava Kontrolörü (İHK) subaylarının neler yaptığı da okurla ilk defa paylaşılıyor.

Harekâtın ilk günü, hava indirme ve uçarbirlik harekâtları daha başlamadan çıkarma bölgesine gelen F-100 pilotları neler yaşadılar, neden vuracak hedef bulamadılar? Çıkarma kuvvetleri neden geç kaldı? Filolar arasında havada neden karışıklık yaşandı? Rumlar Türk pilotlarını nasıl aldatmaya çalıştı? Rumlar tarafından kaç uçağımız vuruldu, atlamak zorunda kalan pilotlarımız nasıl kurtuldu? Hava harekâtının tüm yükünü sırtlayan F-100 ve F-5 filolarında ve üslendikleri meydanlarda neler oldu? Günde üç sorti uçan F-100 pilotları hangi sıkıntıları yaşadı? Rum hücumbotları nasıl batırıldı? Girne’deki Türk birlikleri kendi uçaklarımız tarafından az kalsın nasıl vuruluyordu? Yunan uçakları Kıbrıs üzerine gelseydi neler olurdu? Lefkoşa Havaalanı neden ve nasıl vuruldu? Tüm bu soruların yanıtlarını, son tanıkların anlatımıyla, ilk kez okuyacaksınız. 

Çelik Kanatlar Kıbrıs Üzerinde, karada savaşan birliklere havadan verilen desteği yeni bilgiler ışığında anlatıyor ve Kıbrıs Barış Harekâtı tarihinin daha doğru yazılmasına katkı sağlıyor.

 • Kategori: 2023 KİTAPLARITARİHTÜRKİYE TARİHİYENİ KİTAPLAR
 • Dizi: Türkiye Tarihi
 • Seri: Tarih
 • Özgün Dili: Türkçe
 • Kapak Tasarımı: Kutan Ural
 • Boyutlar: 13,5X21
 • Kapak Türü: Karton Kapak
 • Sayfa Sayısı: 416
 • Basım Tarihi: Aralık 2023
 • ISBN: 978-625-6774-13-1
 • Barkod No: 9786256774131